کد رهگیری مالیاتی چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا می دانید کد رهگیری مالیاتی چیست؟ آیا به عنوان یک مودی مالیاتی از جدیدترین سامانه های طراحی شده توسط سازمان امور مالیاتی با خبرید؟ برای تنظیم یک نظام مالیاتی قانونمند و ممانعت از شلختگی در حسابداری و حسابرسی مودیان مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کل کشور سامانه ای را تحت یک شبکه یکپارچه و کاملا هماهنگ با سیستم بانکی طراحی نموده است تا برای هر مودی مالیاتی یک شناسه مشخص به نام کد رهگیری مالیاتی تعریف نماید.

در این سیستم یکپارچه برای کلیه مودیان حقیقی و حقوقی امکان ثبت نام بر بستر فضای مجازی فراهم بوده و همگی می توانند کد رهگیری مالیاتی مختص به خود را از سامانه دریافت نمایند. در ادامه به بررسی سامانه یکپارچه مالیاتی برای اخذ کد رهگیری مالیاتی و راهکار های مرتبط با آن ارائه نماییم پس تا انتها با ما همراه باشید.

سامانه های برخط حلال مشکلات مالیاتی

نگاهی اجمالی به نکات مرتبط با ماهیت کد رهگیری مالیاتی

کد رهگیری مالیاتی چیست؟

کد رهگیری مالیاتی، شناسه فعال هر مودی و مالک کسب و کار حقیقی و حقوقی برای طی نمودن فرایند پرداخت مالیات و ارائه اظهار نامه و مستندات مربوطه، بر بستر سامانه ها و سیستم های برخط مالیاتی و ذیحسابی سازمان امور مالیاتی می باشد. بر مبنای مقررات وضع شده از طرف قانونگذاران، هر مودی حقیقی و یا حقوقی موظف به پرداخت مالیات بوده و چنین کاری نیاز به پیگیری فرایند ثبت نام ابتدایی را در نخستین گام دارد.

در گذشته بی نظمی اطلاعاتی در شبکه ها و سامانه های اطلاعاتی کشور غوغا می کرد و تطابق و ارتباط خاصی بین انها بر قرار نبود، از همین روی برای ممانعت از فرار های مالیاتی و تخلفات بانکی بسیار گسترده قوانین و مقررات توسط قانون گذاران بازنگری شد و برای ارتقاء سامانه های دولتی بودجه های مشخصی اختصاص یافت.

براساس قوانین و مقررات جدید کلی اشخاص حقیقی و حقوقی که مالیات پرداخت می کردند موظف شدند در سامانه امور مالیاتی عضو شده و پرونده های مالی خود را شفاف سازی نمایند. در ازای اطلاعاتی که از مودی در سامانه مالیاتی دریافت گردید، سازمان امور مالیاتی در سامانه یک شناسه برای مودی با نام کد رهگیری مالیاتی در نظر می گیرد.

استعلام کد رهگیری مالیاتی

استعلام کد رهگیری مالیاتی فرایندی قدرتمند برای احزار صلاحیت است

چگونگی استعلام کد رهگیری مالیاتی با کد ملی

برای استعلام کد رهگیری مالیاتی به کمک کد ملی می بایست فرایند زیر را طی نمود که شامل :

برخی از اسنادی که مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی مودیان می باشد عبارت است از :

اسنادی که در خصوص گرفتن کد اقتصادی مودیان حقیقی مورد نیاز است شامل :

کد رهگیری

کد رهگیری برای درخواست دستگاه کارتخوان قانون مند شده است

دریافت کد رهگیری کد مالیاتی برای کارتخوان

بنابر اعلام اولیه سازمان امور مالیاتی و بخشنامه های عمومی بانک مرکزی کلیه پذیرندگانی که در شبکه سراسری از شرکت شاپرک سرویس درگاه پرداخت بانکی دریافت می نمایند، بایستی کد رهگیری مالیاتی خود را با مراجعه به سامانه عمومی سازمان امور مالیاتی در خصوص ثبت نام مراحل مورد نیاز را طی نمایند.

کلام پایانی

سوالات متداول

۱- کد رهگیری مالیاتی چیست؟

کد رهگیری مالیاتی، شناسه فعال هر مودی و مالک کسب و کار حقیقی و حقوقی برای طی نمودن فرایند پرداخت مالیات و ارائه اظهار نامه و مستندات مربوطه، بر بستر سامانه ها و سیستم های برخط مالیاتی و ذیحسابی سازمان امور مالیاتی می باشد.

۲- چگونگی استعلام کد رهگیری مالیاتی با کد ملی  برای مودی پیش می رود؟

-استعلام گیری کد رهگیری مالیاتی در سه مرحله پیش می رود. در مرحله نخست به کمک کد ملی و در مراحل های بعدی به ترتیب به کمک اسناد صورت می گیرد و در پایان کد اقتصادی صادر می شود.

۳- دریافت کد رهگیری مالیاتی برای کارتخوان چگونه است؟

-برای دریافت کد رهگیری مالیاتی در خصوص کارت خوان کلیه مودیان می بایست مطابق با قوانین بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی اقدام به ارائه درخواست نمایند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *