مهم ترین نکات مرتبط با ارائه اظهار نامه مالیاتی خودرو

آیا از نکات بسیار مهم مرتبط با ارائه اظهارنامه خودرو ها با خبر هستید؟ آیا زمان و موقعیت ارائه اظهارنامه مالیاتی خودرو ها را می دانید؟ قانون مالیات خودرو برای کلیه خودرو های شخصی و تاکسیرانی و باری می باشد و همه مودیان و مالکان انواع خودرو موظف به پرداخت مالیات مرتبط با خودرو به سازمان امور مالیاتی می باشند.

دوره ارائه اظهارنامه مالیاتی خودرو اصولا بر اساس فراخوان های عمومی در ماه های سوم و چهارم سال است. در ادامه به ذکر نکات مرتبط با ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات خودرو می پردازیم، پس تا انتها با آرسین تراز همراه باشید تا نکات جالبی را متوجه شوید.

اظهارنامه مالیاتی خودرو
اظهارنامه مالیاتی خودرو ها در سال ۱۴۰۲

پرداخت مالیات سالانه خودرو

نگاهی مختصر به نکات مهم پیرامون اظهار نامه مالیاتی خودرو

 • اظهار نامه مالیاتی خودرو چیست
 • شیوه ثبت نام خودرو برای ارائه اظهارنامه مالیاتی خودرو
 • سامانه سازمان امور مالیاتی
 • دوره پرداخت مالیات خودرو
 • مقررات ارائه اظهارنامه مالیاتی خودرو
 • شیوه پرداخت مالیات خودرو توسط مودیان
 • مشکلات موجود در پیش راه پرداخت مالیات خودرو مودیان
 • بهره گیری از مشاوره و وکالت در خصوص پرداخت مالیات خودرو
 • اظهار نامه مالیاتی خودرو چیست

مالیات های مختلفی از مودیان مالیاتی مختلف اخذ می شود اما یکی از حیطه هایی که مورد توجه سازمان امور مالیاتی کل کشور است، مالکان انواع خودرو ها می باشند که به موجب قانون موظف به پرداخت مالیات سالیانه خودروی خود هستند.

اظهار نامه مالیاتی خودرو یا همان اظهار نامه مالیاتی ای که بر درآمد مشاغل خودرویی تعلق می گیرد، میزان مالیاتی است که مودیان مشاغل خودرویی بر مبنای نرخ مالیات سالیانه می بایست پرداخت نمایند.

اظهار نامه مالیاتی خودرو
ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی

شیوه ثبت نام خودرو برای ارائه اظهارنامه مالیاتی خودرو

برای اخذ مالیات خودرو از صاحبان مشاغل خودرویی، نیاز است که کلیه مالکان خودرو ها و وسایل نقلیه اعم از باری و تاکسیرانی و شخصی که کسب درآمد آنها منوط به کار کردن با خودرو می باشد، برای ارائه اظهارنامه مالیاتی خودرو و پرداخت مالیات خودرو خود به سامانه سازمان امور مالیاتی مراجعه نمایند.

سامانه سازمان امور مالیاتی

برای ثبت نام در سامانه امور مالی کشور دو راه برای ثبت نام مودیان وجود دارد که شامل :

 • ورود به وبسایت سامانه جامع امور مالیاتی جهت ثبت نام است.
 • مراجعه به دفاتر خدماتی و دفاتر پیشخوان دولتی برای ثبت نام می باشد.

تهیه برخی از اسناد و مدارک برای تحویل به سازمان امور مالیاتی در خلال ارائه اظهارنامه مالیاتی خودرو مورد نیاز می باشد.

در خصوص ارائه اظهارنامه مالیاتی برای پرداخت مالیات خودرو، اصولا می بایست اطلاعات اظهارنامه به صورت پیوسته با مشخصات هویتی مودی مالیاتی مطابقت داشته و تکمیل شود و برای طی مراحل قانونی بر روی سامانه مالیاتی بارگذاری گردد.

اظهار نامه مالیاتی خودرو
مدت پرداخت مالیاتی خودرویی برای مودیان

دوره پرداخت مالیات خودرو

دوره ای که برای پرداخت مالیات خودرو در نظر گرفته شده اصولا در انتهای فصل بهار و ابتدای فصل تابستان است. پس از مراجعه مودی می تواند اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت کامل از درگاه الکترونیک به سازمان امور مالیاتی کل کشور تسلیم کند.

مقررات ارائه اظهارنامه مالیاتی خودرو

به موجب قانون میزان عملکرد حداقل کارکرد خودرو ها برای پرداخت مالیات خودرو، توسط سازمان امور مالیاتی انجام می شود.

این سازمان که زیرمجموعه کامل وزارت امور اقتصاد و دارایی است، کلیه مشاغل خودرویی را به صورت سالیانه تحت نظر داشته و برابر با قوانین و مقرراتی که توسط قانونگذار مقرر گردیده و به سازمان امور مالیاتی اختیاراتی را در ارتباط با تعیین میزان نرخ سالیانه مالیات مشاغل خودرویی اعطا نموده است، نرخ سالیانه را بر مبنای تورم و هزینه های روز هر خودرویی تعیین می نماید.

این تعیین نرخ بر مبنای شرایط و اوضاع اقتصادی و اجتماعی و راه سازی و … تعیین می شود.

پرداخت مالیات خودرو
چگونگی روند پرداخت مالیاتی مشاغل خودرویی

شیوه پرداخت مالیات خودرو توسط مودیان

وقتی شما به عنوان مودی مالیاتی مشمول مشاغل خودرویی، برای پرداخت مالیات خودرو خود به سازمان امور مالیاتی مراجعه می کنید، بایستی برخی از مدارک مالکیت و هویت فردی و خودرویی خود را به همراه داشته باشید.

اصولا دفاتر پیشخوان در صورتی که مودی قصد انجام مراحل اینترنتی پرداخت مالیات را نداشته باشد، این کار را به عهده می گیرند و در خصوص این عمل نیاز است که به حساب الکترونیک مالیاتی مودی متصل شوند و اطلاعات وی را به سامانه امور مالیاتی وارد نمایند.

در صورتی که کلیه مراحل ثبت نام و ارائه اظهارنامه مالیاتی کامل پیش برود، سیستم به صورت خودکار مالیات را محاسبه کرده و دفتر خدمات پیشخوان اجازه می یابد تا برای مودی قبض پرداخت مالیات صادر نماید.

پرداخت مالیات خودرو به صورت قبض است و مودی می تواند به راحتی مالیات سالانه خودرو خود را پرداخت کند.

مشکلات موجود در پیش راه پرداخت مالیات خودرو مودیان

در برخی از موارد مودی مالیاتی یا پرونده ای در گذشته تشکیل نداده است و یا نقص خاصی به صورت قانونی در پرونده خود دارد که می تواند برای تشکیل پرونده و یا طی کردن مراحل قانونی تا رسیدن به صدور قبض، برای وی دردسر ساز شود.

زیرا اصولا پرونده هایی که دچار نقص هستند و یا ایرادات قانونی دارند به شعب سازمان امور مالیاتی جهت طی کردن مراحل قانونی و کارشناسی مالی و ذیحسابی احضار می شوند.

در نتیجه بایستی مودی از مسیر صحیح پیگیری حل پرونده آگاهی کافی داشته باشد.

پرداخت مالیات خودرو
مشکلات ناشی از عدم مراجعه و نقص در پرونده مالیاتی

بهره گیری از مشاوره و وکالت در خصوص پرداخت مالیات خودرو

مودیان مشاغل خودروی ای که مشکل پرداخت مالیات خودرو دارند و نیاز دارند که برای طی کردن مراحل قانونی خود به سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند، پیش از مراجعه می توانند برای حل امور مالیاتی از یک شرکت مشاوره امور مالیاتی برای در خصوص حل مشکل پرونده خود بهره ببرند و یا اینکه با استخدام یک وکیل مالیاتی تمام وقت کلیه امور اداری را به صورت حق الوکاله به وی محول کنند.

مشاورین و وکلا با تسلط بر قوانین مالیاتی می توانند قوی ترین معافیت های مالیاتی را برای مودیان بدهکار فراهم کنند. همچنین مسیر های فرار های مالیاتی قانونی نیز توسط کارشناسان و مشاوران خبره به مودیان متقاضی قابل ارائه می باشد.

جمع بندی

 • قانون مالیات مشاغل خودرویی شامل کلیه خودرو های باری و تاکسیرانی و شخصی می باشد. مطابق با قوانین جمعی مالیاتی، کلیه مودیان مالیاتی مشاغل خودرویی موظف به پرداخت مالیاتی شغل خودروی خود بوده و می بایست اظهارنامه مالیات خودرو را تسلیم سازمان امور مالیاتی نمایند.
 • اظهار نامه مالیاتی خودرو یا همان اظهارنامه مالیاتی ای که بر درآمد مشاغل خودرویی تعلق می گیرد، میزان مالیاتی است که مودیان مشاغل خودرویی بر مبنای نرخ مالیات سالیانه می بایست پرداخت نمایند.
 • برای ثبت نام در سامانه امور مالی کشور دو راه برای مودیان وجود دارد که شامل :
  • ورود به وبسایت سامانه جامع امور مالیاتی جهت ثبت نام
  • مراجعه به دفاتر خدماتی و دفاتر پیشخوان دولتی برای ثبت نام
 • فصول بهار و تابستان اصولا دوره پرداخت هر ساله فراخوان های عمومی سازمان امور مالیاتی می باشد.
 • به موجب قانون میزان عملکرد حداقل کارکرد خودرو ها برای پرداخت مالیات خودرو، توسط سازمان امور مالیاتی انجام می شود. سازمان امور مالیاتی نرخ سالانه پرداخت مالیات را زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی مطابق با شرایط روز تعیین می نماید.
 • شیوه پرداخت مالیات خودرو بر مبنای مراجعه مودیان به سامانه جامع الکترونیک سازمان امور مالیاتی و یا دفاتر خدمات پیشخوان سراسر کشور می باشد.
 • برخی از مشکلات ناشی از تشکیل پرونده بعضی از مودیان مالیاتی مشاغل خودرویی، مرتبط با مشکلات عدم پرداخت مالیات های گذشته و نواقص موجود مالیاتی پرونده شخص مودی مالیاتی می باشد.
 • مشاورین مجرب و وکلای حرفه ای مسلط بر قانون مالیاتی می توانند مراحل طی شدن روند اداری را پیگیری کرده و معافیت های مالیاتی ویژه و فرار های مالیاتی قانونی را برای مودیان مالیاتی محقق نمایند.

سوالات متداول

۱- اظهار نامه مالیاتی خودرو چیست؟

-اظهار نامه مالیاتی خودرو یا همان اظهار نامه مالیاتی ای که بر درآمد مشاغل خودرویی تعلق می گیرد، میزان مالیاتی است که مودیان مشاغل خودرویی بر مبنای نرخ مالیات سالیانه می بایست پرداخت نمایند.

۲-چه کسانی مشمول پرداخت مالیات خودرو می باشند؟

– کلیه مالکان خودرو ها و وسایل نقلیه اعم از باری و تاکسیرانی و شخصی که کسب درآمد آنها منوط به کار کردن با خودرو می باشد.

۳-راه حل مشکلات مالیاتی خودرو ها چیست؟

-تسلط بر قوانین و مقررات و کمک گرفتن از مشاورین مالیاتی و وکلای مالیاتی

درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید

مشاوره حسابداری
Index