اظهارنامه مالیاتی چیست ؟ و مشکلات عدم ارائه آن چه می باشد؟

اظهارنامه مالیاتی

آیا می دانید اظهارنامه مالیاتی چیست؟! هر مودی مالیاتی موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی مطابق با شرایط کسب و کار و حسابداری و امور مالی خودش می باشد. دقیقا مطابق با میزان فروش سالیانه، مالیات از وی اخذ می شود. همچنین هرگونه عدم همکاری با سازمان امور مالیاتی مشکلاتی را برای مودی مالیاتی به همراه دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم اما ابتدا به مفهوم اظهارنامه مالیاتی و اینکه به صورت کلی (اظهارنامه‌مالیاتی چیست) اشاره ای می نماییم. در ادامه همراه آرسین تراز باشید.

اظهارنامه مالیاتی
سر رسید ارائه اظهارنامه های مالیاتی

ماهیت اظهارنامه مالیاتی

کلیه عملکرد های مالی و فروش و ذیحسابی سالانه یک کسب و کار حقیقی یا حقوقی که در یک جامعه به اشتغال می پردازد و خدمات منظم و مشخصی را به مشتریان خود ارائه می نماید، اظهارنامه مالیاتی می گویند که در قالب یک کارنامه مالی و مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد. امروزه کلیه تراکنش های مالی بر مبنای مستندات و بر بستر دیجیتال صورت می گیرد و سازمان مالیاتی نیز با کمک تکنولوژی IT بر کلیه تراکنش ها نظارت کامل می نماید.

اظهارنامه مالیاتی همان طور که از نامش  پیداست، اظهارنامه است. دفترچه ای است که کارنامه عملکرد مالی شخص حقیقی یا حقوقی مشمول پرداخت مالیات را مشخص میکند و در آن، رویدادهای مالی به ترتیب وقوع، مستند بر مدارک و ادله قانونی، درج شده است. سازمان امور مالیاتی در سال های اخیر با راه اندازی وب سایت اینترنتی برای اخذ الکترونیک مالیات، اظهارنامه های مالیاتی را با اعلام فراخوان های عمومی جمع آوری می نماید.

 

وظایف کسب و کار ها در ارائه اظهارنامه مالیاتی

چند محور بسیار مهم در ارائه اظهارنامه توسط کسب و کار های حقیقی و حقوقی وجود دارد که به همکاری کسب و کار با سازمان امور مالیاتی در جمع بندی اظهارنامه مالیاتی کمک شایانی می نماید. این محور ها عبارتند از :

 • لیست دریافتی کارمندان و کارگران
 • حق بیمه پرسنل
 • آمار خرید و فروش های ماهیانه و سه ماهه و سالیانه
 • آماده سازی و ارسال گزارش مالیات بر ارزش افزوده
 • بیلان عملکرد کلی مجموعه و اظهارنامه آن

مشکلات عدم ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی

ارائه اظهارنامه به صورت طبیعی یک وظیفه عمومی و مشخص است و عدم ارائه به موقع آن موجب نتایج منفی در رابطه سازمان امور مالیاتی و کسب و کار مودیان می شود. برخی از این مشکلات عبارتند از :

 • از‌بین رفتن فرصت دریافت معافیت های مالیاتی
 • از بین رفتن فرصت معافیت های سالیانه افراد حقیقی
 • از بین رفتن فرصت معافیت مالیاتی اشخاص حقوقی منطبق بر ابلاغیه های سازمانی
 • عدم قرار گرفتن تحت پوشش جدیدترین قوانین تشویقی با مالیات نرخ صفر

 

برخی جریمه ها در صورت تعلل در ارائه اظهارنامه

تعلل و تاخیر در ارائه بیلان کلی عملکرد حسابرسی و اظهارنامه مالیاتی توسط افراد و کسب و کار های حقیقی و حقوقی صرفا شامل از بین رفتن پوشش های معافیتی نخواهد بود و بعضی از جریمه های بازدارنده نیز شامل تنبیهات عمومی خواهد بود که عبارتند از :

 • محاسبه مالیات با نرخ ۳۰% به همراه ۱۰% مالیات مازاد
 • %۲.۵ جریمه بر کل مالیات محاسبه شده بر مبنای هر ماه تاخیر
 • ضبط اموال
 • ممنوع الخروج شدن
 • عدم ارائه دفاتر پلمپ شده مالیاتی نیز به صورت عمدی موجب پرداخت ۲۰% جریمه خواهد بود

نتیجه گیری

اظهارنامه یک ابزار قانونی است که توسط افراد و شرکت‌ها برای تأیید صحت و دقت اطلاعات مالی و مالیاتی خود به سازمان‌های مربوطه ارائه می‌شود.

این اظهارنامه‌ها بر اساس توافق‌نامه‌ها، قوانین مالیاتی و دستورالعمل‌های مربوطه تهیه می‌شوند. به‌طور کلی برای ارائه اظهارنامه‌های صحیح و دقیق، باید از مشاوران مالیاتی و حسابداران مجرب استفاده شود ضمن اینکه به عنوان عضو یک مجموعه برای داشتن دانش فنی اولیه درک مناسبی از مفهوم اظهارنامه چیست داشته باشید.

مواردی که نیاز است بدانید شناخت شما را از اظهارنامه و ماهیت آن افزایش می دهد به صورت خلاصه شامل موارد زیر می باشد که عبارتند از :

 • پس از حسابرسی و بررسی دقیق فروش، هزینه‌ها، سود، مودیان مالیاتی باید گزارش عملکرد مالیاتی را به صورت شفاف به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.
 • اظهارنامه مالیاتی شامل گزارش کلی عملکرد مالی کسب و کار بر اساس درآمد، هزینه‌ها و سود است که به صورت کارنامه‌های مالی و اظهارنامه مالیاتی تحویل سازمان امور مالیاتی داده می‌شود. الکترونیکی شدن اظهارنامه مالیاتی نیز به جمع‌بندی سریع‌تر کارنامه‌های مالی کمک می‌کند.
 • کسب و کار ها نیز در ارتباط با جمع بندی اظهارنامه و کارنامه های مالیی وظایفی را دارند که شامل ارائه لیست کامل اطلاعات کارکنان و هزینه ها و فروش و … می باشد.
 • تاخیر در ارائه اظهارنامه نتایج ناموزونی را به مودیان مالیاتی تحمیل می کند و فرصت های بسیاری مانند پوشش ها و معافیت های مالیاتی را از بین می برد.
 • تعلل در ارائه اظهارنامه گاهی نتایج معکوس و جرایمی را نیز شامل می شود. از جمله جریمه ۱۰ تا ۳۰ درصدی مالیات کل کسب و کار و … و مصادره اموال و ممنوع الخروج شدن حقیقی و حقوقی مودیان.

آرسین تراز بهترین مجموعه مشاور مالیاتی و حسابداری کسب و کار ها

مجموعه مشاور مالیاتی آرسین تراز با بیش از ۱۵ سال تجربه در حوزه مشاوره مالیاتی، به عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌های خدماتی در ایران فعالیت می‌کند.

مشاوران مالیاتی آرسین تراز با داشتن دانش و تجربه کافی در حوزه مالیات، بهترین راهکارهای مالیاتی را به شما ارائه می‌دهند. آنها به شما در ارائه مشاوره در زمینه مالیات، پرداخت مالیات، تنظیم اظهارنامه مالیاتی، اصلاح اظهارنامه مالیاتی و حل مشکلات مالیاتی کمک می‌کنند.

با استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی آرسین تراز، می‌توانید از مزایای زیادی بهره مند شوید؛ از جمله کاهش هزینه‌های مالیاتی، حفظ اعتبار شرکت، کاهش خطرات مالیاتی و ارائه راهکارهای بهینه برای بهبود عملکرد مالی شرکت خود.

برای اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی آرسین تراز، با ما تماس بگیرید.

درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید

مشاوره حسابداری
Index