۲ نکته مهم در ارتباط با تکمیل اظهارنامه مستغلات و املاک

هر فردی که در کشور مالک یک منزل و یا مغازه و … مازاد است، در صورتی که از این نوع اموال به کسب درآمد بپردازد، می بایست به صورت سالانه به سازمان امور مالیاتی، مالیات پرداخت کند. با پیشرفت تکنولوژی و راه اندازی سامانه های اینترنتی مالیاتی، مالکین می توانند از طریق ثبت نام در سامانه مالیاتی و ارائه اظهارنامه مستغلات و املاک خود، مالیات مستغلات خود را پرداخت نمایند. میزان مالیات برای اشخاص حقیقی ده درصد می باشد.

ممکن است با خود بگوییم اظهارنامه املاک چیست؟ اما باید برای شما توضیح دهیم که مالیات املاک بخشی از همان مالیات مستغلات در راستای ارائه اظهارنامه مستغلات محسوب می شود. از این رو امروز قصد داریم به بررسی شرایط ارائه اظهارنامه بپردازیم. پس در ادامه این نوشته تا پایان با آرسین تراز همراه باشید.

اظهارنامه مستغلات

املاک و مستغلات مازاد مشمول مالیات می باشند

نگاهی کلی به موارد دخیل در تکمیل اظهارنامه مستغلات

  • چه کسانی باید اظهارنامه مستغلات را تکمیل نمایند؟
  • دوره ارائه اظهارنامه مستغلات به سازمان امور مالیاتی

چه کسانی باید اظهارنامه مستغلات را تکمیل نمایند؟

از آنجا که در بخش ابتدایی مقاله هم به این موضوع اشاره کردیم کلیه افرادی که مالک یک یا تعدادی از مستغلات مازاد هستند که امکان کسب درآمد و اجاره دادن در آنها وجود دارد، مشمول مالیات املاک و مستغلات بوده و موظف هستند به صورت سالیانه اظهارنامه مستغلات را به سازمان امور مالیاتی تسلیم نمایند.

در قوانین مالیات املاک و مستغلات مهم ترین نکته ای که شامل مالکین است و مد نظر سازمان امور مالیاتی می باشد، این است که مالیات بر اموال و املاک مازاد مالک تعلق می گیرد و املاکی که در دست استفاده مالک و خانواده درجه یک او می باشد، اگر در قید رهن و اجاره نیست مشمول قوانین مالیاتی املاک و مستغلات نمی باشد و نیازی به تسلیم اظهارنامه مستغلات در خصوص این دست از املاک وجود ندارد.

اظهارنامه املاک چیست؟
محدودیت زمانی در ارائه اظهارنامه مستغلات و املاک

موعد تسلیم اظهارنامه مستغلات به سازمان امور مالیاتی

اصولا تایم فریم و دوره زمانی مشخص برای ارائه اظهارنامه ها از جمله اظهارنامه مستغلات برای مودیان مالیاتی به خصوص مالکین املاک و مستغلات از ابتدای خرداد ماه تا انتهای تیرماه می باشد. برای ارائه اظهارنامه ابتدا در سامانه الکترونیک سازمان امور مالیاتی بایستی ثبت نام نموده و سپس با تایید اطلاعات اولیه و ارائه اظهارنامه پرداخت و آن را ارسال نمود.

به صورت کلی عدم ثبت اطلاعات مستغلات در سامانه در موعد مشخص برای تکمیل اظهارنامه، جریمه های شدید مالیاتی را در پی دارد. از این رو به صورت اجباری هر شخص حقیقی و یا حقوقی می بایست به سرعت در سامانه مالیاتی ثبت نام نماید و نسبت به موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی آگاهی های مربوطه را بدست آورد.

جمع بندی

  • کسب درآمد از املاک و مستغلات شامل مالیات است و هر شخص حقیقی و یا حقوقی در صورت التزام به آن، بایستی مالیات پرداخت نماید.
  • اشخاصی می بایست اظهارنامه را تسلیم سازمان امور مالیاتی نمایند که مالک یک یا تعدادی از مستغلات مازاد می باشند. این مالیات به صورت سالانه اخذ می شود و مودی بایستی املاک مورد استفاده خود را که خانواده درجه یک وی در آن زندگی می کنند برای سازمان امور مالیاتی اظهار نماید تا مالیات مستغلات به آن املاک تعلق نگیرد.
  • وقتی سخن از فرصت محدود برای ارائه اظهارنامه مستغلات است، منظور این است که اگر مودی در بازه زمانی مشخص شده در فراخوان عمومی به سازمان امور مالیات برای رفع تکلیف مالیاتی خود مراجعه ننماید، می بایست مشمول جریمه های فوق العاده سنگینی قرار گیرد.

آرسین تراز مشاوره مالیاتی پرونده های املاک و مستغلات

 

شرکت آرسین تراز، به عنوان یک شرکت مشاوره ای در زمینه املاک و مستغلات، با هدف کمک به حل پرونده های مشتریان خود تاسیس شده است. تیم حرفه ای و مجربی که در این شرکت فعالیت می‌کنند، با استفاده از تجربه و دانش خود، به صورت حرفه ای و موثر در راه حل پرونده های املاک و مستغلات مشتریان خود قدم برمی‌دارند.

با استفاده از روش‌های نوین و پیشرفته در این حوزه، شرکت آرسین تراز به دنبال تسهیل در فرآیند خرید و فروش ملک برای مشتریان خود است. همچنین، این شرکت با ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه امور حقوقی و مشاوره در مورد سرمایه گذاری در بازار املاک، به مشتریان خود کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری در این زمینه بگیرند.

با توجه به تلاش های بی وقفه شرکت آرسین تراز، مشتریان این شرکت می‌توانند با اطمینان کامل به پرونده های املاک و مستغلات خود رسیدگی کنند. اگر شما نیز به دنبال حل پرونده های املاک و مستغلات خود هستید، با اعتماد به شرکت آرسین تراز می‌توانید از خدمات حرفه ای و کیفیتی این شرکت بهره مند شوید.

 

سوالات متداول

۱- اظهارنامه مستغلات از چه کسانی اخذ می شود؟

اظهارنامه مستغلات از اشخاصی حقیقی و حقوقی ای که مالک املاک و مستغلات مازاد بر اموال اصلی می باشند.

۲- آیا ارائه اظهارنامه زمانبندی دارد؟

-بله موعد ارائه اظهارنامه زمانبندی داشته و تحت ضوابط خاصی نیز اخذ می شود.

۳-اولین امر برای ارائه اظهارنامه مستغلات چیست؟

-ثبت نام در سامانه مالیاتی برای تسلیم اظهارنامه مستغلات به سازمان امور مالیاتی کل کشور.

درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید

مشاوره حسابداری
Index