اعتبار گواهی ارزش افزوده چیست؟

آیا می دانید اعتبار گواهی ارزش افزوده چیست؟ آیا تا به حال درباره مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده تحقیق نموده اید؟ پیش از اینکه درباره اعتبار گواهی ارزش افزوده بیشتر بدانیم بایستی به بازخوانی مقررات مالیات بر ارزش افزوده بپردازیم. علت این کار این است که مالیات بر ارزش افزوده در حداقل صد کشور جهان پذیرفته شده است و این نوع مالیات یکی از راه های درآمد زایی دولت ها می باشد.

از آنجا که مالیات یک قانون همه شمول است، در چرخه های اقتصادی کالا و خدمات از تولید تا به مصرف تمام مراحل شامل تولید کننده، توزیع کننده و مصرف کننده همگی تحت پوشش مالیات بر ارزش افزوده می باشند. هر چند که مالیات بر ارزش افزوده از مشتری نهایی اخذ می شود اما در اختیار تولید کننده محصول قرار گرفته تا وی پس از جمع آوری مالیات ها آن را به حساب های دولتی سازمان امور مالیاتی، مطابق قانون منتقل نماید. امروز قصد داریم به بررسی اعتبار گواهی ارزش افزوده بپردازیم و نکاتی را برای شما عزیزان ارائه نماییم، پس در ادامه با آرسین تراز همراه باشید.

اعتبار گواهی ارزش افزوده
اعتبار گواهی ارزش افزوده

نکات بررسی اعتبار گواهی ارزش افزوده

 • مفهوم اعتبار گواهی ارزش افزوده
 • ماهیت گواهی ارزش افزوده
 • میزان مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده
 • مهم ترین ویژگی های اعتبار گواهی ارزش افزوده

مفهوم اعتبار گواهی ارزش افزوده

اعتبار گواهی ارزش افزوده، گزارش میزان مالیات بر ارزش افزوده ای است که شرکت ها و افراد حقوقی خاصی دریافت می نمایند که توسط قانون صلاحیت آن ها مورد تائید سازمان امور مالیاتی کل کشور قرار گرفته است. افرادی که تحت صلاحیت و پوشش این قانون قرار می گیرند می بایست از قبل از سازمان امور مالیاتی مجوز دریافت نموده و برای طی کردن آن، فرایند ثبت نام و سایر مراحل اداری را آغاز نمایند.

اعتبار گواهی ارزش افزوده
مالیات بر ارزش افزوده یک راه حل تامین مالی عمومی است

ماهیت گواهی ارزش افزوده

نظام مالیاتی ارکان مختلفی دارد و گواهی ارزش افزوده یکی از ارکان بنیادی نظام مالیاتی را تشکیل می دهد. هر کارخانه و یا مجموعه توزیعی که برای کسب درآمد و ارائه خدمات قصد فعالیت دارد، می بایست در هنگام شروع به کار مجوز های مالیاتی خود از جمله مجوز گواهینامه اعتبار ارزش افزوده خود را دریافت نمایند. در هر صورت مجموعه ای که مالیات را از مشتری نهایی دریافت نماید اما مجوز گواهی ارزش افزوده را تهیه نکرده باشد، جرم مرتکب شده است.

میزان مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده

برخی از گواهینامه هایی که برای تولید کنندگان توسط سازمان امور مالیاتی صادر می شود دارای مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده اصولا شش ماهه است و در برخی موارد دیگر نیز میزان مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده تا یک سال در صورت صلاحدید سازمان امور مالیاتی پیش بینی می گردد. تمدید گواهی اعتبار ارزش افزوده نیز بایستی جزو اولویت های هر تولید کننده و … پیش از اتمام اعتبار گواهی قبلی باشد.

هر مشتری که برای تهیه یک محصول و یا یک خدمت به یک فروشگاه و یا یک تولید کننده و خدمات دهنده خاص مراجعه می نماید، بایستی در هنگام دریافت خدمات و محصول مورد نظر برای اطمینان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده قانونی، درخواست بررسی تایید اعتبار گواهی ارزش افزوده توزیع کننده و خدمات دهنده را مطرح نماید تا از اعتبار مذکور اطمینان کامل حاصل شود.

اعتبار گواهی ارزش افزوده
حفظ اعتبار گواهی ارزش افزوده کار بسیار دشواری است

مهم ترین ویژگی های اعتبار گواهی ارزش افزوده

دریافت گواهی ارزش افزوده برای هر کسب و کار جداگانه است. برخی از اشخاص حقیقی و یا حقوقی وجود دارند که ممکن است چندین کسب و کار را مدیریت نمایند. اگر این کسب و کار ها هر کدام محصول و خدمات جدایی را برای مردم و مشتریان آن عرصه ارائه نماید، تحت شمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشد و تولید کننده و یا خدمات دهنده موظف است برای اخذ اعتبار گواهی ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی کل کشور مراجعه نماید.

هر کسب و کار که مودی آن می داند باید برای محصول نهایی کسب و کارش از مشتری مالیات بر ارزش افزوده اخذ نماید می بایست اطلاعات حسابرسی ده سال متمادی کسب و کار خود را بابت بررسی توسط سازمان امور مالیاتی به عنوان مستندات موثق به آن سازمان تسلیم نماید و به خوبی آن ها را نگهداری کند. اخذ اعتبار گواهی ارزش افزوده یک کار بسیار زمان بر می باشد و مودی مالیاتی برای دریافت آن باید بسیار صبورانه در انجام کار عمل کند. یکی از نکات مهم در روند پیگیری ثبت نام اعتبار گواهی ارزش افزوده مشکل عدم دریافت تایید اسناد می باشد.

مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده
نظام مالیاتی یک سیستم همه شمول است

رکن اساسی در سیستم مالیاتی کل کشور

بخش مشخصی از درآمد دولت در هر جامعه ای توسط فعالان اقتصادی بازار صنایع و خدمات مشاغل آزاد تامین می شود. مالیات بر ارزش افزوده و اعتبار گواهی ارزش افزوده رکن اساسی سیستم دولتی برای دستیابی به اطمینان کافی از عملکرد مالیاتی مودیان این دست از مشاغل محسوب می شود. از این رو هر کسب و کار فعال برای تامین درآمد دولتی بایستی به یک نظم حسابرسی مشخص دست یابد تا نماینده سیستم مالیاتی دولتی در جمع آوری مالیات از مشتریان نهایی باشد. اعتبار گواهی ارزش افزوده یک راه حل برای تامین منافع خدمات دهی دولتی به عموم مردم جامعه است.

جمع بندی

 • پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در سراسر دنیا برای تامین منابع مالی مورد نیاز دولت ها از بازار آزاد به یک عرف عمومی و عمده بدل شده است. همه گیری پرداخت مالیات موجب شده تا قانونگذاران برای چرخه های اقتصادی کالا و خدمات اعتبار گواهی ارزش افزوده را تعریف نمایند.
 • اعتبار گواهی ارزش افزوده ما به ازای دریافت گزارش میزان مالیات بر ارزش افزوده ای که توسط کسب و کار ها از مشتریان در ازای خدمات اخذ شده است به مودیان مالیاتی خاص اعطا می شود و سازمان امور مالیاتی آن را در قالب یک رکن تضمین مالیاتی برای کسب و کار در نظر می گیرد.
 • اعتبار گواهی ارزش افزوده جزو ارکان اقتصادی هر مجموعه امور مالیاتی در کشور ها می باشد. مجوز ها اصلی ترین نیاز هر کسب و کار برای دریافت اعتبار اولیه از سازمان امور مالیاتی می باشد.
 • اعتبار گواهی ارزش افزوده عددی بین شش ماه تا نهایتا یک سال می باشد. البته مودی مالیاتی می بایست برای تمدید اعتبار سال و یا شش ماه جدید پیش از پایان گواهی قبلی به سازمان امور مالیاتی مراجعه نماید.
 • مهم ترین نکته در اخذ اعتبار گواهی ارزش افزوده برای هر کسب و کار، نگهداری اسناد مالی به صورت بلند مدت در وضعیت بایگانی می باشد. زیرا جلب نظر سازمان های مالیاتی اصولا در فرایند های بلند مدت برای کسب صلاحیت امکان پذیر است.
 • نظم در حسابرسی از مهم ترین ارکان در هر نظام مالیاتی محسوب می شود و کسب و کار ها برای رسیدن به چنین نظمی برای عبور از شلختگی های مالی می بایست به طور منظم به امور مالی و ذیحسابی خود رسیدگی نمایند.
 • یکی از راه های دریافت اعتبار گواهی ارزش افزوده مراجعه به شرکت های مشاوره امور مالیاتی می باشد.

سوالات متداول

۱-اعتبار گواهی ارزش افزوده چیست؟

– گزارش میزان مالیات بر ارزش افزوده ای است که شرکت ها و افراد حقوقی خاصی دریافت می نمایند که توسط قانون صلاحیت آنها مورد تایید سازمان امور مالیاتی کل کشور قرار گرفته است.

۲-مفهوم اعتبار گواهی ارزش افزوده چیست؟

– افرادی که تحت صلاحیت و پوشش این قانون قرار می گیرند می بایست از قبل از سازمان امور مالیاتی مجوز دریافت نمایند و برای طی کردن آن، فرایند ثبت نام و سایر مراحل اداری را آغاز نمایند.

۳-آیا گواهی ارزش افزوده ماهیت ثابتی دارد؟

-بله، و هر کسب و کاری می بایست در هنگام شروع به کار مجوز های مالیاتی خود از جمله مجوز گواهینامه اعتبار ارزش افزوده خود را از سازمان امور مالیاتی در بخش مربوطه دریافت نمایند.

۴-میزان مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده چقدر است؟

-در حدود شش ماه تا یک سال و قابل تمدید نیز می باشد.

درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید

مشاوره حسابداری
Index