اظهارنامه حقوقی چیست؟

اظهارنامه حقوقی چیست؟

اظهارنامه حقوقی ابزاری مهم برای تعیین تکلیف حق و حقوق در قوانین آیین دادرسی مدنی می باشد و قانون گذار آن را برای احقاق حق مجموعه های حقوقی تصویب کرده است. بیان کردن اظهارات و ادعاهای حقوقی به صورت یک فرم مشخص، قابلیتی را برای افراد ایجاد می کند تا حرف خود را به کرسی بنشانند. استفاده ابزاری از قوانین حقوقی بسیار پرمصرف شده و حتی در برخی موارد ارسال این نوع اظهارنامه حقوقی بسیار اهمیت دارد. با گسترش فناوری، ارائه و ارسال اظهارنامه حقوقی به صورت دیجیتال و در بستر اینترنت صورت می گیرد.

اشخاص می توانند پیگیری ارائه اظهارنامه حقوقی خود را در دفاتر حقوقی ادامه بدهند. البته چگونگی ارسال اظهارنامه برای اشخاص حقوقی قواعد خود را دارد که بایستی به درستی مفهوم آن برای مخاطبان بیان نمود. در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم اظهارنامه حقوقی بپردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

اظهارنامه حقوقی
اظهارنامه حقوقی

نگاهی گذرا بر مفهوم نخست اظهارنامه حقوقی

  • مفهوم اظهارنامه حقوقی چیست؟
  • کارایی اظهارنامه حقوقی
  • ارائه اینترنتی اظهارنامه حقوقی مالیاتی
  • ترازنامه مالیاتی اظهارنامه حقوقی
  • ثبت نام در وبسایت سازمان امور مالیاتی

مفهوم اظهارنامه حقوقی چیست؟

قوانین متفاوتی در امور حقوقی وجود دارد اما قانونگذار در قوانین به این نکته اشاره نموده که افراد می توانند پیش از ارائه دادخواست، حقوق خود را بر مبنای قانون به کمک اظهارنامه تقاضا نمایند. البته در این زمینه شرطی نیز وجود دارد و آن این است که زمان پس گرفتن آن حق  و حقوق رسیده باشد. در معاملات و خرید و فروش افراد می توانند به صورت حقوقی اظهارات خود را به دیگران تسلیم و ارائه نمایند. ادعاییه ها و اظهارنامه ها توسط بخش های اسنادی و دفاتر حقوقی دادگستری ها به اشخاص ارائه می گردد.

با این پیش مقدمه می توانیم مفهوم اظهارنامه حقوقی را به این شکل تعریف کنیم که اظهارنامه قابلیتی است که شخص خواهان این امکان را دارد که از هر گونه طرح دعوا بی نیاز بوده و اصلا به محیط های میانجی گری مراجعه ننماید. وی می تواند یک مرحله زودتر از تنظیم دادخواست حقوقی و رسمی درخواست خود را برای طلب نمودن بدهی خود به صورت مستقیم به شخص بدهکار اعلام نماید.

اظهارنامه حقوقی
اظهارنامه حقوقی نوعی ادعا به صورت مستقیم به اشخاص نیز می باشد

کارایی اظهارنامه حقوقی

اظهارنامه حقوقی می تواند حقوق عقب افتاده و تضییع شده اشخاص را زنده کند. در ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی فرصتی برای اشخاص فراهم شده تا پیش از مراجعه به محاکم عمومی برای رسیدن به حقوق خود به صورت قانونی، از اشخاص به صورت مستقیم حقوق فردی خود را طلب نمایند. بیشتر کارایی اظهارنامه های حقوقی در حوزه های مختلف از جمله مهریه و صلح و … می باشد.

سر باز زدن از تعهدات در بیشتر موارد ارسال اظهارنامه در میان افراد دیده می شود و شخص خواهان می تواند از این امتناع کردن نفع حقوقی در دادگاه ببرد. همچنین در بیشتر اختلافات افراد می توانند پیش از رسیدن مشکل به مرحله دعوا از مزایای حقوقی ارسال اظهارنامه به طرف دوم استفاده نمایند.

ارائه اینترنتی اظهارنامه حقوقی مالیاتی

در امور مالی و مالیاتی تعریف اظهارنامه حقوقی متفاوت است. اظهارنامه حقوقی در حیطه مالیاتی مخصوص ارائه اظهارات مالی شرکت ها و اشخاص حقوقی به دولت می باشد. این اظهارات و ادعا ها در قالب و فرمت ترازنامه مالیاتی حقوقی توسط شرکت ها براساس اسناد مستند مالی به صورت الکترونیکی تسلیم سازمان امور مالیاتی می گردد. سازمان امور مالیاتی نیز پس از بررسی میزان مالیات تخمینی شرکت ها را پیشنهاد می دهد و در صورت توافق اشخاص و شرکت ها و مجموعه ها، مالیات مذکور پرداخت می گردد.

 

اظهارنامه حقوقی مالیاتی به صورت الکترونیک ارسال می شود

 

ترازنامه مالیاتی اظهارنامه حقوقی

شرکت ها و مجموعه های حقوقی که اشخاص و افرادی را تحت حمایت خود داشته و حقوق کارمندان را پرداخت می کنند موظف هستند که در قالب ارائه اظهارنامه حقوق کسب و کار مجموعه و مالیات کارکنان خود را در قالب بیلان عملکرد مالی و مالیاتی سالیانه در طول فراخوان های سالیان سازمان امور مالیاتی به صورت الکترونیک تسلیم نمایند.

ثبت نام در وبسایت سازمان امور مالیاتی

اولین مرحله در ارائه اظهارنامه حقوقی و مالیاتی برای شرکت ها ثبت نامه به عنوان شخص حقوقی در وبسایت سازمان امور مالیاتی می باشد. پس از دریافت کد اقتصادی و باز شدن دسترسی به پنل مالیاتی حقوقی، مسئول امور مالی شرکت با ورود به پنل ترازنامه مالی و مستندات مورد نیاز حقوقی را برای سازمان امور مالیاتی بارگذاری و ارسال می نماید.
سازمان امور مالیاتی به صورت اقتصادی و یا یم جا کلیه مالیات سالیانه را محاسبه و از مجموعه مذکور به صورت مستقیم اخذ می نماید. کلیه شکایات حقوقی نیز از طریق پنل اظهارنامه به وسیله نماینده شرکت و یا مجموعه برای سازمان امور مالیاتی ارسال می شود. وکیل شرکت نیز وظیفه پیگیری موضوعات مالی و تخصصی شرکت را برای میانجیگری بین شرکت و سازمان امور مالیاتی برعهده دارد.

نتیجه گیری

اظهارنامه حقوقی ابزاری برای تعیین و تکلیف حق و حقوق در قوانین آیین دادرسی مدنی می باشد و قانون گذار آن را برای احقاق حق مجموعه های حقوقی تصویب کرده است. بیان کردن اظهارات و ادعاهای حقوقی مراحل مختلف خاص خود را دارد.
به صورت کلی مفهوم اولیه اظهارنامه به معنای ارائه ادعا و اظهارات حقوقی اشخاص به صورت قانونی از طریق ارائه مستقیم اظهارنامه به طرف دوم می باشد. مهم ترین شرط نیز در خصوص ارائه اظهارنامه به طرف دوم رسیدن زمان ارائه اظهارنامه می باشد.
اظهارنامه های حقوقی به صروت کامل حامی بازگرداندن حقوق عقب افتاده افراد می باشد اما در امور مالی و حسابداری و مالیاتی می تواند از تضییع حقوق شرکت های حقوقی جلوگیری به عمل آورد. مخصوصا که امور مالیاتی حساس است و اشتباه در ارائه صحیح آن ها بی اعتمادی سازمان امور مالیاتی و جریمه های مالیاتی را در پی دارد.

سوالات متداول

۱-اظهارنامه حقوقی چیست؟
– اظهارنامه قابلیتی است که شخص خواهان این امکان را دارد که از هر گونه طرح دعوا بی نیاز بوده و اصلا به محیط های میانجی گری مراجعه ننماید.
۲-اظهارنامه حقوقی چه کاربردی دارد ؟
– اظهارنامه حقوقی می تواند حقوق عقب افتاده و تضییع شده اشخاص را زنده کند.
۳-ترازنامه مالیاتی اظهارنامه حقوقی چیست؟
-ترازنامه مالیاتی اظهارنامه حقوقی، گزارش و بیلان عملکرد سالیانه اشخاص و شرکت های حقوقی است که به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد.

درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید