بهترین آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی

بهترین آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی

ضرر های زیادی عمدتا گریبانگیر مودیان مالیاتی و افرادی که تسلط کافی به ارائه و پر نمودن اظهارنامه های مالیاتی ندارند، می باشد. در بین مدیران میانی و ارشد و بخش های امور مالی و متخصصان حسابداری، یادگیری انجام امور مالیاتی و نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی ، به یک دغدغه و نیازمندی عمومی و اولیه بدل شده است.

این که به صورت کامل مراحل تهیه و تحویل پر نمودن اظهارنامه مالیاتی یک مجموعه شرکتی و یا یک کسب و کار حقیقی به صورت صحیح به نحو احسن طی شود، بسیار مهم است و هر شخصی حقیقی و حقوقی وظیفه دارد که اظهارنامه مالیاتی خود را بر مبنای قانون عمومی پرداخت مالیات آماده سازی کرده و آن را به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل نماید. امروز قصد داریم در این مقاله به بررسی بهترین آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی بپردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید تا با قدرت به پیش رفته و گره های مالیاتی را باز نماییم.

محاسبه تراکنش ها و آماده سازی اظهارنامه مالیاتی
محاسبه تراکنش ها و آماده سازی اظهارنامه مالیاتی

نگاهی گذرا بر نکات مرتبط با نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی

  • اظهار نامه چیست و چرا آن را پر می نماییم ؟
  • بررسی وضعیت اشخاصی حقیقی و حقوقی مکلف به ارائه اظهارنامه مالیاتی
  • اولین مرحله در پر کردن اظهار نامه مالیاتی
  • دومین مرحله در پر کردن اظهار نامه مالیاتی

اظهار نامه چیست و چرا آن را پر می نماییم ؟

فرمی برای ارائه عملکرد کلی مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کل کشور می باشد. این فرم مانند یک سند مالی برای اشخاص حقیقی و حقوقی به صورت جداگانه صادر شده و پس از تعیین تکلیف مودی مالیاتی را مشمول پرداخت مالیات براساس اظهار شخصی و شرکتی می نماید. در اظهارنامه مالیاتی، کلیه تراکنش ها و اتفاقات مالی هر کسب و کار به صورت جداگانه و دسته بندی شده و مستند، به صورت انفرادی و یا شرکتی به سازمان امور مالیاتی تسلیم می گردد.

حال که با ماهیت اظهارنامه مالیاتی و دلیل ارائه آن به سازمان امور مالیاتی از درگاه های الکترونیکی آشنا شدیم بهتر است که به چگونگی و نحوه پر کردن اظهار نامه مالیاتی و نیاز افراد به یادگیری آن توجه کنیم ونآن آن سشی در ادامه به بررسی جزئیات آن بپردازیم.

ارائه محاسبات و مستندات مالی در فرم اظهارنامه مالیاتی
ارائه محاسبات و مستندات مالی در فرم اظهارنامه مالیاتی

بررسی وضعیت اشخاصی حقیقی و حقوقی مکلف به ارائه اظهارنامه مالیاتی

اشخاص و افرادی که در تعریف سازمان امور مالیاتی، مودی مالیاتی محسوب شده و مطابق قوانینی که قانون گذاران تعریف نموده اند مکلف به پرداخت مالیات هستند، می بایست اظهار نامه مالیاتی را به شکل کاملا صحیح پر نموده و تسلیم سازمان امور مالیاتی نمایند؛ این اشخاص در تعاریف قوانین مالیاتی اگر مالک یک کسب و کار کوچک باشند، شخص حقیقی نامیده می شوند و اگر مالک و یا شریک در یک شرکت و یا کسب و کار بزرگ باشند، شخص حقوقی نامیده می شوند.

اشخاص حقیقی و حقوقی بایستی برای حل مشکلات مالیاتی و گره های کور جریمه های مالیاتی در فراخوان های عمومی اظهارنامه مالیاتی را به صورت الکترونیکی تکمیل نموده و با نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی آشنایی لازم را داشته باشند.

اولین مرحله در پر کردن اظهار نامه مالیاتی

اولین مرحله در پر کردن فرم اظهار نامه، پر کردن بخش ترازنامه مالیاتی می باشد. ترازنامه مالیاتی فرمی است که صورت وضعیت مالی هر کسب و کار مانند کل دارایی و طلبکاری و بستانکاری و … آن کسب و کار در آن فرم به سازمان امور مالیاتی ارائه می شود. یادگیری نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی در بخش ترازنامه مالیاتی مهمترین قسمت تشکیل دهنده اظهارنامه در خصوص صداقت مالیاتی و محاسباتی میان مودی مالیاتی و سازمان امور مالیاتی می باشد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی
نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی

دومین مرحله در پر کردن اظهار نامه مالیاتی

دومین مرحله مهم پس از تکمیل ترازنامه مالیاتی در طول انجام فرایند ارائه اظهارنامه مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشد. نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی قواعد خاصی دارد. ارائه اطلاعات تکمیلی در خصوص کسب و کار و عملکرد مالی آن، بخش مهم از پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی می باشد.

یادگیری تکمیل اظهارنامه مالیاتی بسیار مهم است؛ زیرا که عملا مودی مالیاتی در طول سه ماه پس از شروع تکمیل اظهارنامه مهلت ویرایش و به ثبت رساندن اظهارنامه مالیاتی را برعهده دارد و بایستی در مهلت تعیین شده به صورت الکترونیکی اقدام به تکمیل اطلاعات نماید. پس از مدت مذکور سال مالی کسب و کار مودی به پایان رسیده و شخص می تواند مطابق برآورد های سازمان امور مالیاتی مالیات خود را پرداخت نماید.

 نتیجه گیری

عدم داشتن دانش و اطلاعات کافی در تکمیل و نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی موجب متضرر شدن کسب و کار های کوچک و بزرگ می شود. در هر شرکت و یا مجموعه بزرگ، اغلب مدیران و کارشناسان مالی هر مجموعه با نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی به روش های نوین مانند روش الکترونیکی آشنایی دارند.

دو مرحله در ارائه اظهارنامه مالیاتی برای مودیان مالیاتی که شامل اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی می باشد بسیار اهمیت فراوانی دارد. در مرحله اول مودی مالیاتی ابتدا برای اثبات صداقت خود به سازمان امور مالیاتی، ترازنامه مالیاتی را تکمیل و ارائه می نماید و در مرحله دوم مودی مالیاتی اطلاعاتی را در خصوص کسب و کار در مهلت تعیین شده سازمان امور مالیاتی تکمیل و ارسال می نماید.

پرسش و پاسخ

۱-عدم توانایی در پر کردن اظهارنامه مالیاتی توسط مودیان گریبانگیر کدام قشر از جامعه است ؟

-مودیان مالیاتی حقیقی و حقوقی؛ یعنی صاحبین کسب و کار های کوچک و بزرگ.

۲-مرحله اول ارائه اظهارنامه مالیاتی چیست؟

-تنظیم ترازنامه الکترونیک مالیاتی اولین مرحله در تکمیل فرم ترازنامه مالیاتی می باشد. ارائه اطلاعات طلبکاری ها و بده کاری ها از دیگر بخش هایی است که می بایست در تزارنامه مالیاتی فرم اظهارنامه به دقت بررسی و براساس مستندات تکمیل گردد.

۳-دومین مرحله ارائه اظهارنامه مالیاتی چیست؟

-ارائه اطلاعات تکمیلی در خصوص کسب و کار ها دومین مرحله در تکمیل فرم اظهارنامه الکترونیکی می باشد. تعیین حدود سال مالی و رسیدگی به تکمیل اظهارنامه مالیاتی در مهلت فراخوان عمومی سازمان امور مالیاتی یکی از مهم ترین بخش های تکمیل بخش دوم پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی می باشد.

درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید