مزایای خدمات مالی و مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی

مزایای خدمات مالی و مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی

همه ی ما انسان ها برای خودمان دارای شخصیت قانونی و مدنی هستیم و شخص حقوقی و حقیقی محسوب می شویم. البته قانون نیز برای ما تکالیف قانونی و حقوقی در نظر گرفته است و خدمات مالی و مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز از جمله قوانینی می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر ما انسان ها، حقوق قانونی و مدنی دیگری نیز دارند که تحت لوای آن قوانین و مقررات در جامعه به فعالیت میپردازند. این قوانین حقوقی و مدنی شامل: گروه ها، موسسات، جمعیت ها، سازمان ها و… می باشند.

قوانین به صورت کلی وجود خارجی ندارند و رعایت آنها موجب نظم در ساختار جامعه می گردد. اما مقررات از دیدگاه دولت به عنوان مجری قانون از اعتبار خاصی برخوردار است و شامل تمام اعضای یک کشور و یا یک مجموعه می باشد و اعضای آن مجموعه از مزایای آن قوانین و مقررات بهره مند می شوند.

خدمات مالیاتی
خدمات مالیاتی

مزیت وضعیت اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی در قانون مدنی

 این گروه ها که هر کدام از زیر مجموعه های حقیقی و حقوقی مختلفی تشکیل شده است، مشمول قوانین خدمات مالی و مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی می باشند و تکالیف مشخصی از قبل برای ایشان تعریف گردیده است. طبق ماده ۵۸۸ قانون تجارت، شخص حقوقی از مزایای پوششی قوانین برای اشخاص حقیقی و حقوقی برخوردار می باشد. ضمن اینکه این امکان در قانون از قبل مشخص گردیده و وی می تواند از آن استفاده نماید. دلیل آن نیز همین است که قانون، خدمات مالی و مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی تعریف کرده است.

چه چیزی اشخاص حقیقی را از هم متمایز می کند؟

هر انسانی برای خودش دارای شخصیت حقیقی است که نام، اسناد ثبت احوال و اقامتگاه آن ها را از هم تفکیک می کند. نام هر شخصی دارای دو بخش است؛ اول نام کوچک و دوم نام بزرگ او که شامل نام خانوادگی وی می باشد و در اسناد ثبت احوال نیز به ثبت رسیده است. اقامتگاه هر شخص مانند نامش از دیگر شخصیت ها او را متمایز می نماید. هر شخصی برای خود باید اقامتگاه مخصوص مورد نظر خویش را داشته باشد؛ زیرا این اقامتگاه او را به این محل مرتبط می کند.

اینگونه فرض می شود که شخص همیشه در محل اقامتگاهش حضور دارد، اگر چه در واقعیت حضور نداشته باشد اما این قانون برای وی برقرار می باشد. طبق ماده ۱۰۰۲ قانون (ق.م.م) اقامتگاه محل استفاده هر شخصی مطابق قانون، مخصوص آن شخص محسوب می شود. البته محل کار هر شخص حقیقی محیط انجام کار می باشد. برای مثال شخصی که در کرج زندگی می کند، ممکن است که محل کارش در تهران باشد و این موضوع باعث می شود که تهران از نظر قانون محل کار او محسوب گردد زیرا که در آنجا یک عملیات شغلی و کاری رخ می دهد.

مزایای قانونی اسناد ثبت احوال برای اشخاص حقیقی و حقوقی

اسناد ثبت احوال نیز مانند نام و اقامتگاه شخصی افراد، جزئی است و شخص را مرتبط به خود می کند. به اسنادی که در اداره ی ثبت احوال توسط کارکنان ثبت می شوند، ثبت احوال یا اسناد سجلی می گویند. اسناد تولد، اسناد مرگ، اسناد شناسنامه، کارت ملی، اسناد ازدواج، اسناد طلاق شامل اسناد ثبت احوال می باشد. خدمات مالی و مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز دارای اسنادی می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت

خدمات مالی و مالیاتی برای شخص و اشخاص حقوقی
خدمات مالی و مالیاتی برای شخص و اشخاص حقوقی

مزایای خدمات مالی و مالیاتی شامل اشخاص حقوقی فعال در موسسات عمومی

قوانین برای اشخاص حقوقی بر دو مبنا تعریف می شود. این دو بخش شامل قسمت خصوصی و عمومی برای اشخاص حقوقی می باشد. شخص حقوقی ای که در تحت پوشش بخش عمومی است زیرمجموعه شرکت های پتروشیمی و یا سازمانی مانند شهرداری تهران و … می باشد. اینگونه شرکت ها و مؤسسات عمومی به محض شروع به کار اشخاص حقوقی و عمومی را تحت پوشش خود در می آورند.

ضمن اینکه این ارگان ها دارای استقلال مالی و اداری هستند و نیازی به ثبت قانونی نیز ندارند. البته در مواقعی خاص قوانین ثبت اسناد شامل شرکت سهامی عام اتوبوسرانی نیز می باشد و بایستی آن شرکت مورد نظر به ثبت رسمی و قانونی نیز در سازمان ثبت احوال برسد. خدمات مالی و مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز شامل اینگونه شرکت ها و مؤسسات می باشد.

مالیات شرکت های خصوصی و عمومی
مالیات شرکت های خصوصی و عمومی

اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی می شود؟

اظهارنامه مالیاتی اگر خود اظهاری باشد یا اینکه توسط سازمان امور مالیاتی تنظیم شده باشد، در اختیار مودیان قرار داده می شود و هر ساله اشخاص حقیقی و حقوقی مالیات خود را به سازمان امور مالیاتی پرداخت می نمایند.  امروزه خود اظهاری الکترونیکی راه اندازی گردیده و روال اداری پرداخت مالیات را برای اشخاص حقیقی و حقوقی آسان تر نموده است. تاریخ تحویل اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی هر ۴ ماه یک بار می باشد. اگر در سال مالیاتی، اساسنامه سازمان امور مالیاتی با سال مالیاتی رسمی متفاوت باشد ملاک سال مالیاتی جدید، اساسنامه قانونی می باشد و امروزه پرداخت مالیات به صورت غیر حضوری و الکترونیکی صورت می گیرد.

مالیات سالانه
مالیات سالانه

مزیت تشخیص مالیات دهندگان

ثبت اطلاعات مالیاتی موجب می شود تا مالیات دهندگان در ابعاد شخصیت های حقیقی و حقوقی شناسایی شوند. افرادی که بایستی مالیات بپردازند عبارتند از :

  • تمامی کسانی که چه به صورت حقوقی و چه به صورت حقیقی به فعالیت اقتصادی مشغولند.
  • افرادی که داخل ایران اقامت دارند و در خارج از ایران به فعالیت مشغولند.
  • افرادی که خارج ایران اقامت گزیدند اما درآمدشان از طریق فعالیت در ایران است.
  • تمامی افرادی که غیر ایرانی هستند اما در ایران به کسب درآمد مشغولند.

این اسامی اشخاصی هستند که موظف به پرداخت مالیات سالانه می باشند.

مزیت قوانین خدمات مالیاتی برای سازمان ها و ارگان ها معاف از مالیت

در ادامه این نوشته اسامی اشخاص حقوقی و نهاد هایی را مطرح می کنیم که مطابق قوانین مالیاتی معاف از پرداخت مالیات می باشند. این اشخاص و نهاد ها عبارتند از :

  • سازمان هایی که دولت بودجه شان را مشخص کرده است.
  • شهرداری
  • وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی.
  • شرکت های تعاونی شامل: شرکت های کشاورزی، صیادی، دانش آموزی، کارمندی، کارگری و عشایری.

نکته : در مواقعی که این اشخاص و شرکت ها مالیات هایشان را پرداخت نکنند، طبق ماده ی ۱۹۲ قوانین مالیاتی، ملزم به پرداخت جریمه می شوند.

جریمه عدم پرداخت مالیات
جریمه عدم پرداخت مالیات

مشاوره تخصصی در زمینه رسیدگی به امور قانونی خدمات مالی و مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی

مشاورین، وکلا و متخصصین مجرب شرکت A، بهترین کارشناسان با تجربه و خبره در حوزه انجام امور اداری و  حقوقی و قانونی حل مشکلات قانونی ناشی از رعایت و یا عدم رعایت قوانین مالیاتی در طول دوره مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی می باشند. کلیه خدمات مالی و مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی بر مبنای قوانین روز برای مشتریان محترم ارائه می گردد.

درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید