با چگونگی حل اختلاف مالیاتی آشنا شوید!!!


طبق قانون مالیاتهای مستقیم موظفند تا در یک بازه زمانی خاص نسبت به تحویل برگ اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی اقدام نمایند. هر چند که مدتی است ثبت اظهارنامه مالیاتی به صورت سیستمی و الکترونیکی انجام می شود همه ساله در ایام تحویل برگه اظهارنامه مالیاتی در حال حاضر در پایگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی ثبت می شود اختلافاتی بین مودیان مالیاتی و سازمان امور مالیاتی ایجاد می شود.

قوانین و مقررات مالیاتی به خصوص قانون مالیات‌های مستقیم روش‌های مختلفی را برای رسیدگی و حل و فصل این  اختلافات کرده اند. در این مقاله قصد داریم شما را با مهمترین روش‌های رسیدگی به حل اختلافات مالیاتی آشنا نماییم.

تصویر دعاوی مالیاتی

 

فرایند رسیدگی در مراجع حل اختلاف مالیاتی

دولت همواره با بهره گیری از سیستم های گوناگون به دنبال گرفتن مالیات از کسب و کار های مختلف هستند. این موضوع سبب شده که با فرار گسترده مالیاتی بسیاری از کسب و کار ها رو به رو شود. امروزه ثبت اظهار نامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی انجام می گیرد. هر سال در روز های تحویل برگه اظهار نامه مالیاتی، بین بسیاری از مودیان مالیاتی و سازمان امور مالیاتی کشور دعاوی مالیاتی به وجود می آید. در ایران مراجع رسیدگی به اختلافات به دو دسته قضایی و غیر قضایی گروه بندی شده است.

مراجع قضایی شامل دادگستری و زیر مجموعه‌های آن مانند دادسرا، دادگاه حقوقی، دادگاه کیفری و دادگاه تجدید نظر استان می باشد. در حالی که مراجع غیر قضایی و اداری به اختلافات غیر قضایی اشخاص رسیدگی می کند. از جمله این مراجع می‌ توان به هیئت های حل اختلاف کارگر و کارفرما اشاره کرد. از اساسی ترین مراجع غیر قضایی در کشور، مراجع حل اختلاف مالیاتی را می توان نام برد. این مرجع رسیدگی به اختلافات مالیاتی مودیان با سازمان امور مالیاتی را بر عهده دارند. در این مقاله قصد داریم به اطلاعات جامع و کاملی درباره حل اختلاف مالیاتی در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

تصویر حل اختلاف مالیاتی

صفر تا صد ایجاد اختلاف مالیاتی

مالیات به وجوه یا اموالی گفته می شود که دولت بر اساس قانون از اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت کرده و آن را برای تامین مخارج عمومی صرف می کند. مالیات ها به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند. مالیات هایی که به صورت مستقیم از اموال و دارایی اشخاص گرفته می‌ شود، مانند مالیات بر ارث مالیات مستقیم گفته می شود. در حالی که مالیات غیر مستقیم به مالیاتی گفته می شود که از مصرف کالا و خدمات دریافت می شود. از جمله مالیات غیر مستقیم مالیات حقوق، مالیات بر ارزش افزوده و … را می توان نام برد.

مودی مالیاتی اظهارنامه یا اعلامیه رسمی را در فرم قانونی تنظیم کرده و به سازمان امور مالیاتی تقدیم می کند. در این فرم وضعیت دارایی، درآمد و هزینه های مالیات دهنده در یک دوره مالی درج شده است. در این حالت سازمان امور مالیاتی محاسبات مشخصی را انجام داده و برگه تشخیص مالیات را به مودی مالیاتی اعلام می کند. بعد از ابلاغ برگه مودی می تواند ظرف ۳۰ روز شخصا و یا به وسیله وکیل به برگه تشخیص مالیات اعتراض کند. همان طور که از نام هیئت حل اختلاف پیداست، وظیفه اصلی این هیئت رسیدگی به حل اختلاف مالیاتی بین مودیان و سازمان امور مالیاتی است.

تصویر حل اختلاف مالیاتی

 

 

وظیفه مودی در برابر رای هیات حل اختلاف مالیاتی

تمامی مسئولیت تشکیل جلسات هیئت های حل اختلاف مالیاتی به عهده سازمان امور مالیاتی کشور است. تمامی حقوق و دستمزد آن ها نیز از سوی همین سازمان پرداخت می شود. فاصله زمان ابلاغ و برگزاری جلسه حل اختلاف نباید کمتر از ده روز باشد. در این صورت فرد برای رسیدگی به پرونده های دعاوی مالیاتی، می تواند خودش یا نماینده اش را بر اساس زمان ابلاغ در جلسه حاضر باشد.

در صورت عدم حضور مودی هیئت حل اختلاف، رای خود را صادر کرده و حضور نداشتن فرد به منزله تشکیل نشدن جلسه نیست. تحت چنین شرایطی مودی وظیفه دارد مالیاتی که برایش تعیین شده را قبول کرده و نسبت به پرداخت مبلغ آن اقدام کند. اما در صورت داشتن اعتراض و عدم پذیرش مبلغ محاسبه شده از سوی هیئت حل اختلاف مالیاتی، می تواند مراتب اعتراض خود را اعلام نماید.

عدم پذیرش ابلاغیه مالیاتی توسط مودیان

اعضای هیات حل اختلاف مالیاتی

در برخی موارد ممکن است مودی حکم صادر شده از طرف سازمان امور مالیاتی را نپذیرد و به آن اعتراض داشته باشد. در این حالت بر اساس ماده ۲۴۴ قانون مالیات مستقیم هیئتی متشکل از سه نفر برای حل دعاوی مالیاتی تشکیل می شود. در ادامه به معرفی این سه نفر می پردازیم:

  • نماینده سازمان امور مالیاتی کشور

از طرف سازمان امور مالیات نماینده ای که توانایی شرکت در هیات حل اختلاف مالیاتی را داشته باشد، در جلسه حضور دارد. این نماینده باید دارای شرایطی باشد که از جمله آن می‌ توان به حداقل ۱۰ سال سابقه خدمت به عنوان کارمند اداره امور مالیاتی کشور، که حداقل شش سال از خدمتش را در امور مالیاتی گذرانده و به تمامی مسائل مالیاتی آگاهی داشته باشد.

  • قاضی شاغل یا بازنشسته

اگر در شهرستان مورد نظر قاضی بازنشسته، با دارا بودن شرایط سازمان امور مالیاتی پیدا نشود با در خواست از سوی سازمان امور مالیاتی یک قاضی شاغل از طرف رئیس قوه قضاییه برای حضور در هیئت حل اختلاف مالیاتی معرفی می گردد.

  • نماینده اتاق بازرگانی، صنایع و معدن

هنگامی که به صورت قانونی برگه تشخیص مالیات ابلاغ شود، یا همزمان با تحویل اعتراض به برگه تشخیص مالیات در زمان مقرر شده قانونی می‌توانند نماینده‌ مورد نظر خود را انتخاب نماید. در غیر این صورت سازمان امور مالیاتی بر اساس نوع فعالیت فرد، از بین نمایندگان یک نفر را انتخاب می نماید.

تصویر مالیاتی

 

نکات تجربی در مورد مراجعه به هیات های حل اختلاف مالیاتی

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره حل اختلاف مالیاتی در اختیار شما قرار دهیم. بر همین اساس به دلیل افزایش فرار های مالیاتی از سمت کسب و کار های مختلف، دولت به دنبال راه هایی برای اخذ مالیات از آن ها می باشد. در این میان اگر مودی مالیاتی بعد از ابلاغ برگه تشخیص مالیاتی نسبت به آن اعتراضی دارد، باید تا ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ اعتراض خود را اعلام نماید. لازم به ذکر است پس از صدور رای هیئت حل اختلاف بدوی، مودی در صورت اعتراض می تواند ظرف مدت ۲۰ روز اعتراض خود را اعلام نماید. از توجه به همراهی شما سپاسگزاریم.

 

سوالات متداول درباره حل اختلاف مالیاتی

اعضای هیات حل اختلاف مالیاتی چه کسانی هستند ؟
۱- نماینده سازمان امور مالیاتی کشور ۲- قاضی شاغل یا بازنشسته ۳- نماینده اتاق بازرگانی، صنایع و معدن
مراجع قضایی و مراجع غیر قضایی شامل چه زیر مجموعه هایی هستند؟
مراجع قضایی شامل دادگستری و زیر مجموعه‌های آن مانند دادسرا، دادگاه حقوقی، دادگاه کیفری و دادگاه تجدید نظر استان می باشد. در حالی که مراجع غیر قضایی و اداری به اختلافات غیر قضایی اشخاص رسیدگی می کند.
اگر مودی مالیاتی بعد از ابلاغ برگه تشخیص مالیاتی نسبت به آن اعتراضی دارد تا چه مدت می تواند اعلام کند ؟
باید تا ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ اعتراض اینکار را انجام دهد

 

 

 

 

 

 

درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید