بهترین راه ها برای معافیت مالیاتی چیست؟

چگونه مالیاتی کمتری بدهیم؟ بهترین روش ها برای معافیت مالیاتی چیست ؟ چگونه اسناد و مدارک هزینه ها را به صورت دقیق محاسبه نماییم ؟ و … همه این ها سوالاتی است که در هنگام پرداخت مالیات و ارائه اظهارنامه های مالیاتی ممکن است به ذهن هر یک نفر از ما خطور کند و پاسخ آن را نتوانیم بیابیم. امروز قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و اطلاعات جذاب و کاملی را در این رابطه به شما ارائه کنیم، پس ادامه این مطلب را برای گرفتن پاسخ سوالات مورد نظر را حتما دنبال نمایید.راه ه

[contact-form-7 id=”26961″ title=”دریافت شماره تماس”]

ای معافیت مالیاتی

ارائه اظهارنامه مالیاتی بهترین راه حل برای دریافت معافیت مالیاتی است
ارائه اظهارنامه مالیاتی بهترین راه حل برای دریافت معافیت مالیاتی است

اهمیت پرداخت مالیات

حیاتی ترین منبع درآمد های دولت، پرداخت مالیات می باشد. همچنین مالیات از نظر علم اقتصاد نیز شریان اساسی اقتصاد کشور را کنترل می نماید. وقتی که میزان نقدینگی موجود در میان مردم در سطح کشور از عدد خاصی فراتر برود، دولت به کمک تغییر نرخ مالیات می تواند به صورت غیر مستقیم افزایش نقدینگی و بالا رفتن تورم را کنترل نماید.

چگونه مالیاتی کمتری بدهیم ؟

برای پرداخت مالیات کمتر راه های گوناگونی وجود دارد که به صورت خلاصه عبارتند از :

 • ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات در زمان مقرر شده در فراخوان های عمومی
 • بررسی اسناد و مدارک حسابرسی و حسابداری به صورت دقیق و ارائه به موقع آن ها به سازمان امور مالیاتی
 • حسابرسی مالیات اموالی که با کاهش ارزش مواجه هستند
 • ذکر درآمد سال گذشته برای درج در اظهارنامه سال جاری
 • بررسی قوانین مرتبط با معافیت های مالیاتی
 • ذخیره سازی فاکتور های خرده فروشی
 • شرکت در امور خیریه و برنامه های دسته جمعی
 • قرار دادن اطلاعات در اختیار معتمدین برای مشورت گرفتن
 • تبدیل محل زندگی به محل کار به جهت کاهش مالیات

به کمک موارد فوق می توان به راحتی مالیات کمتری پرداخت نمود.

راه حل های قانونی موجب جهش در پرداخت مالیات می گردد
راه حل های قانونی موجب جهش در پرداخت مالیات می گردد

ارائه اظهارنامه در موعد فراخوان

تخفیف های مالیاتی هنگامی برای مودیان فعال می شود که به موقع و مطابق با فراخوان عمومی سازمان امور مالیاتی، مودیان اظهارنامه مالیاتی را ارائه کرده باشند. لیستی از مودیان در سازمان امور مالیاتی وجود دارد که افراد خوش حساب و بدحساب را طبقه بندی می نماید. زمانی مودی به لیست خوش حساب ها وارد می شود که حداقل در سه سال متوالی اظهارنامه مالیاتی و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده خود را در موعد مقرر تسلیم سازمان امور مالیاتی کرده باشد.

بررسی دقیق اسناد حسابداری و ارائه در موعد فراخوان عمومی

همانطور که قانون گذار مشخص نموده است صاحبان کسب و کار (اشخاص حقیقی و حقوقی) به صورت سالانه به نسبت میزان درآمد و سود موجود در تراکنش های روزمره، مالیات پرداخت نمایند. همچنین میزان استهلاک و هزینه نیز از کل مبلغ کسر گردیده و مقدار مبلغ باقیمانده به صورت کامل به مالیات تعلق می گیرد.

حسابرسی مالیات اقلام مستهلک شونده

بخشی از اموال مودیان مالیاتی به دلیل مصرفی بودن، به مرور زمان ارزش مالی خود را از دست می دهند و حسابرسی و ثبت دقیق ارزش روز آن ها موجب کاهش میزان مالیات پرداختی مودیان می شود. در صورت بررسی دقیق، مودی مالیاتی می تواند از کاهش هزینه های مالیاتی بهره مند شود.

ارائه فاکتور خرید به ازای خرج کرد
ارائه فاکتور خرید به ازای خرج کرد

اعلام درآمد ها قبلی برای ثبت شدن به همراه آخرین اظهارنامه

وقتی قصد دارید اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهید، آخرین رقم درآمد خود در سال گذشته را در اظهارنامه سال جدید ذکر نمایید. البته قطعا میزان آخرین درآمد سال گذشته از درآمد سال جدید کمتر است. در صورت یافتن عدم تطابق توسط بازرسان سازمان امور مالیاتی در اسناد مالی ارائه شده توسط شما، قطعا تبعات جبران ناپذیری در خصوص پرداخت مالیات سالیانه، گریبانگیر مودیان خواهد شد.

بررسی مقررات معافیت های مالیاتی

اصولا نرخ مالیات به صورت سالانه مطابق با اختلاف نرخ تورم و درآمد مودیان تغییر می کند. بر این مبنا در این نوع موارد به دلیل افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش سود کالا و خدمات، مودیان مالیاتی شامل معافیت مالیات می شوند و آن ها در این وضعیت به صورت کامل یکی از راه های معافیت مالیاتی را طی می کنند.

ذخیره سازی فاکتور های خرده فروشی

هر خرج کردی که در طول یک سال برای کسب و کار به وجود می آید، می بایست به کمک فاکتور رسمی فروش، ثبت گردد. ذخیره و ارائه کوچکترین مدارک و اسناد مالی باعث کاهش مالیات برای مودیان می گردد. در صورت عدم ارائه به موقع این آمار ریز، فرصت محدود در زمان ارائه اظهارنامه برای دریافت تخفیف مالیاتی که یکی از راه های معافیت مالیاتی می باشد از دست می رود.

نگهداری فاکتور ها یکی از اصول جمع آوری مدارک است
نگهداری فاکتور ها یکی از اصول جمع آوری مدارک است

شرکت در امور خیریه و عام المنفعه

کمک به مراکز خیریه موجب کاهش مالیات می شود، زیرا مداخله در امور مالی خیریه ها باعث کاهش هزینه های دولتی برای قشر مستضعف جامعه می گردد که در نتیجه دولت خیرین و نیکوکاران را زیر چتر معافیت های مالیاتی خود نگه میدارد. اسناد مالیاتی خیریه می تواند برگ برنده دریافت معافیت های مالیاتی خیریه باشد، که خود یکی از راه های دریافت معافیت مالیاتی محسوب می شود.

همفکری با معتمدین برای مشورت

اعضای خانواده می توانند به عنوان افراد معتمد در ذخیره دارایی های مالی شما مشارکت نمایند. در صورتی که درآمد خوبی داشته باشید قطعا باید مالیات گزافی را پرداخت کنید. اما اگر عضو خانواده خود را به عنوان کارمند معرفی کنید می توانید مالیات کمتری را به سازمان امور مالیاتی پرداخت می نمایید. این نیز نوعی روش برای یافتن راه های معافیت مالیاتی می باشد.

نتیجه گیری

همانطور در این نوشته به خوبی بیان شد راه های متفاوتی برای دریافت معافیت های مالیاتی به صورت کاملا قانونی وجود دارد و فقط کافی است که با کمی جستجو و شناخت از شرایط موجود مقررات مالیاتی، از پرداخت مالیات کلان جلوگیری به عمل آوریم.

این که چگونه مالیاتی کمتری بدهیم منوط به شناخت قوانین می باشد و در ارائه اظهارنامه ترفند های جذابی برای اخذ معافیت مالیاتی متنوع وجود دارد. دقت در ثبت و ذخیره اطلاعات مالی و حسابداری و فاکتور های فروش نیز از دیگر راه های اخذ کردن معافیت مالیاتی می باشد. یک راه حل دیگر نیز برای دریافت معافیت مالیاتی مراجعه به نهاد های مشاور و آگاه به مقررات مالیاتی می باشد که می توانند به خوبی در روند ارائه اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کمک شایانی به مودیان مالیاتی بدهند.

 پرسش و پاسخ

 • آیا راه قانونی برای دریافت معافیت های مالیاتی وجود دارد؟
 • بله برخی از راه های معافیت مالیاتی وجود دارد که به کاهش مالیات قانونی مودیان مالیاتی کمک شایانی می کند.
 • آیا برای دریافت معافیت مالیاتی نیاز به اطلاع و آگاهی از قوانین و مقررات مالیاتی وجود دارد؟
 • بله قطعا با تسلط بر قوانین مالیاتی در هنگام پر نمودن اظهارنامه سالیانه، امکان بهره مندی از معافیت های مالیاتی بیشتر وجود دارد.
 • اهمیت پرداخت مالیات در چیست؟
 • مالیات حیاتی ترین منبع درآمد دولتی است که پس از جمع آوری برای پوشش هزینه های دولتی و ارائه خدمات بهتر به مردم، با انجام فراخوان عمومی از مودیان حقیقی و حقوقی جمع آوری می گردد.
درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید