مفهوم کد مالیاتی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

امروزه کسب و کار های فیزیکی و مجازی برای بقا و پیشرفت معاملات خود نیاز به درگاه های پرداخت دارند. سازمان امور مالیاتی بدون دریافت کد مالیاتی به هیچ مودی مالیاتی اجازه تراکنش بانکی و دریافت درگاه پرداخت بانکی را نمی دهد. پس نیاز است که بدانیم مفهوم کد مالیاتی چیست.

سختی چندانی در دریافت کد مالیاتی وجود ندارد و این کار برای مودیان هزینه بر نیست. کد مالیاتی در مواردی برای کسب و کار ها بسیار مهم است مخصوصا کد مالیاتی برای درگاه بسیار مهم است. در ادامه درباره مفهوم کد مالیاتی و اهمیت و کاربرد آن بیشتر توضیح می دهیم، پس این نوشته را تا پایان مطلب با دقت پیگیری نمایید.

ارتباط کد مالیاتی و درگاه بانکی

آیتم های مورد نیاز برای بررسی مفهوم و کاربرد کد مالیاتی

برخی از آیتم ها و نکاتی که مورد نیاز برای بررسی مفهوم و کاربرد کد مالیاتی می باشد به دلیل نیاز مودیان به دریافت اخذ مجوز درگاه پرداخت بانکی می باشد که عبارت است از :

هدف از دریافت کد مالیاتی چیست؟

ماهیت کد مالیاتی به صورت کلی می توان گفت که این کد، یک کد چند رقمی است و برای هر مودی مالیاتی به صورت اختصاصی در نظر گرفته می شود و شخص مودی پس از ثبت نام می تواند این کد را دریافت نماید. پس از ورود به سایت، سازمان امور مالیاتی بابت ثبت نام اولیه یک کد رهگیری در اختیار شما قرار می دهد.

در یک پروژه و همکاری مشترک میان سازمان امور مالیاتی کل کشور و بانک مرکزی، کلیه کسب و کار ها موظف شده اند برای درگاه پرداخت مالی خود، کد مالیاتی دریافت نمایند. هدف اصلی از ارائه کد مالیاتی رهگیری تراکنش های بانکی کسب و کار ها و همگام سازی اطلاعات بانکی و مالیاتی کسب و کار ها می باشد.

اشخاص و مجموعه هایی که بایستی تحت پوشش دریافت کد مالیاتی قرار بگیرند عبارتند از :

کد مالیاتی چیست؟

ضرورت داشتن درگاه پرداخت برای کسب و کار ها در زمان کوتاه

ضرورت داشتن کد مالیاتی برای درگاه پرداخت چیست؟

کد رهگیری مالیاتی اصلی ترین رکن اساسی برای کسب و کار ها در زمینه تهیه درگاه های پرداخت فیزیکی و اینترنتی می باشد. افراد و اشخاصی که از دید سازمان امور مالیاتی برای پرداخت مالیات، ناشناس محسوب می شوند به کمک کد رهگیری برای سازمان مربوطه قابل ردیابی خواهند بود.

کد مالیاتی برای درگاه پرداخت فیزیکی و اینترنتی یک ضرورت بسیار جدی بوده و باعث بررسی وضعیت مالی و میزان تراکنش های بانکی مشمولین پرداخت کننده مالیات می باشد و راه را بر کسانی که فرار مالیاتی انجام می دهند می بندد. به علت همه گیری درگاه های پرداخت بانکی و کاهش کاربرد پول نقد، امروزه مودیان مالیاتی برای درآمد زایی و کسب و کار روزمره خود از درگاه های پرداخت بهره می برند. به همین دلیل فرار از همه گیری مالیاتی امکان پذیر نیست.

نحوه سیاست گذاری کلان دریافت کد مالیاتی توسط دولت

فرار های مالیاتی تا انتهای دهه نود شمسی در ایران به صورت کامل رایج بود اما در ابتدای قرن جدید با تصویب و اجرایی سازی قوانین عمومی برای جمع آوری مالیات و تامین منابع درآمدی دولت، عملا دست کسب و کار ها برای فرار از مالیات به صورت کامل بسته شد و عموم فعالان اقتصادی برای جلوگیری از متضرر شدن و داشتن امکان گردش بانکی اقدام به دریافت کد مالیاتی نمودند.

کد مالیاتی

توجه به قوانین مالیاتی برای مودیان و اخبار روز مقررات

مهم ترین نکته در اختصاص کد مالیاتی به مودیان و کاربرد آن

مهم ترین نکته در خصوص اختصاص ویژه کد مالیاتی به مدیر هر کسب و کار در کل کشور توسط سازمان امور مالیاتی عبارت است از :

کلام پایانی

سوالات متداول

۱- هدف از دریافت کد مالیاتی چیست؟

– ماهیت کد مالیاتی به صورت کلی یک کد چند رقمی است که برای هر مودی مالیاتی در نظر گرفته می شود و شخص مودی پس از ثبت نام می تواند این کد را دریافت نماید.

۲- ضرورت داشتن کد مالیاتی برای درگاه پرداخت چیست؟

-ضرورت گرفتن کد مالیاتی برای درگاه پرداخت، تضمین رشد و توسعه کسب و کار شما است.

۳- نحوه سیاست گذاری کلان دریافت کد مالیاتی توسط دولت چگونه است؟

-سیاست گذاری دولت برابر با جمع آوری کامل منابع و قطع دست کلاهبرداران و … می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *