دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان مرحله به مرحله

ارسال تراکنش های کارتخوان از طریق بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی

آسان ترین راه دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان

بر اساس ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی و مودیان مالیاتی هر فروشگاه و یا دستگاه کارت خوان باید دارای کد مالیاتی باشد. از کد مالیاتی برای شفاف سازی مالی و جلوگیری از فرار مالیاتی و همینطور ممانعت از پولشویی استفاده میشود لازم به ذکر است که صاحبان مشاغل و کسب و کارهایی که تمامی امور خود را از طریق قانونی و صحیح انجام می دهند از بابت گرفتن کد مالیاتی هیچ نگرانی ندارند. به طور کلی می‌توان گفت آسان ترین راه دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان از طریق ثبت نام در سازمان امور مالیاتی به آدرس www.tax.gov.ir  می باشد.

به طور کلی می‌ توان گفت تمام افراد و مشاغلی که از دستگاه های کارتخوان استفاده می کنند، باید نسبت به دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان اقدام کرده و به نسبت درآمد خود مالیات را پرداخت کنند. با این کار دیگر نگران جریمه های مالیاتی خود نخواهید بود. با اخذ کد مالیاتی تمامی تراکنش های انجام شده به وسیله کارتخوان شما، از طریق اتصال به حساب بانکی توسط بانک مرکزی در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده می شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامع و کاملی درباره دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان برای تمام کسب و کار ها لازم است.

 

دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان برای چه گروه هایی لازم است؟

سازمان امور مالیاتی کشور با مغایر دانستن اطلاعات شبکه بانکی با داده های سازمان امور مالیاتی کشور و همچنین برای جلوگیری از فرار مالیاتی و مبارزه با فساد و پولشویی در کشور، قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را مطرح نمود. بر اساس این قانون باید تمامی مشاغلی که از درگاه های پرداخت اینترنتی و کارتخوان استفاده می کنند؛ پرونده مالیاتی تشکیل دهند. همچنین این افراد هر چه زودتر باید برای ثبت نام کد مالیاتی برای کارتخوان اقدام نمایند. به طور کلی می‌ توان گفت سه دسته از مشاغل و کسب و کار ها شامل دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان هستند. در ادامه این سه گروه را معرفی می کنیم:

 • افرادی که دارای شناسنامه و کد اقتصادی نیستند. در حالی که دارای یک کسب و کار اقتصادی هر چند کوچک هستند. از جمله این افراد می‌ توان به دست فروشان و صاحبان کسب و کار های خانگی اشاره کرد. سازمان امور اقتصادی کشور این دسته از مشاغل را برای دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان مجاب می کند.
 • افرادی که به تازگی کسب و کاری را آغاز کرده‌ اند. این افراد موظف هستند تمامی مراحل صدور پروانه اقتصادی و ثبت نام کد مالیاتی کارتخوان را طبق اصول و قوانین سازمان امور مالیاتی کشور انجام دهند.
 • افرادی که برای کسب و کار خود جواز کسب گرفته اند. ابن دسته از مشاغل اقدامات اولیه برای دریافت کد اقتصادی را انجام داده اند. این گروه باید اطلاعات پرونده کد اقتصادی خود را کپی بگیرند.

ارسال تراکنش های کارتخوان از طریق بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی

کد رهگیری مالیاتی چیست؟

کد رهگیری مالیاتی، شناسه فعال هر مودی و مالک کسب و کار حقیقی و حقوقی برای طی نمودن فرایند پرداخت مالیات و ارائه اظهار نامه و مستندات مربوطه، بر بستر سامانه ها و سیستم های برخط مالیاتی و ذیحسابی سازمان امور مالیاتی می باشد. بر مبنای مقررات وضع شده از طرف قانونگذاران، هر مودی حقیقی و یا حقوقی موظف به پرداخت مالیات بوده و چنین کاری نیاز به پیگیری فرایند ثبت نام ابتدایی را در نخستین گام دارد.

در گذشته بی نظمی اطلاعاتی در شبکه ها و سامانه های اطلاعاتی کشور غوغا می کرد و تطابق و ارتباط خاصی بین انها بر قرار نبود، از همین روی برای ممانعت از فرار های مالیاتی و تخلفات بانکی بسیار گسترده قوانین و مقررات توسط قانون گذاران بازنگری شد و برای ارتقاء سامانه های دولتی بودجه های مشخصی اختصاص یافت.

براساس قوانین و مقررات جدید کلی اشخاص حقیقی و حقوقی که مالیات پرداخت می کردند موظف شدند در سامانه امور مالیاتی عضو شده و پرونده های مالی خود را شفاف سازی نمایند. در ازای اطلاعاتی که از مودی در سامانه مالیاتی دریافت گردید، سازمان امور مالیاتی در سامانه یک شناسه برای مودی با نام کد رهگیری مالیاتی در نظر می گیرد.

استعلام کد رهگیری مالیاتی

چگونگی استعلام کد رهگیری مالیاتی با کد ملی

برای استعلام کد رهگیری مالیاتی به کمک کد ملی می بایست فرایند زیر را طی نمود که شامل :

 • آماده سازی مدارک برای سامانه مالیاتی در وب سایت gov.ir
 • بازبینی کامل مدارک و مستندات و بررسی بخش مستغلات
 • دسته بندی درخواست ها در خصوص صحت سنجی به وسیله متخصصین مالیاتی
 • ایجاد پوشه جدید در قالب یک فایل
 • مشخص نمودن کد اقتصادی برای مودی

برخی از اسنادی که مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی مودیان می باشد عبارت است از :

 • تمامی اشخاصی که در یک کسب و کار امکان حق امضای شرکتی برای آن ها فراهم باشد
 • برخی از مدارکی که برای شرکت بنیادی محسوب می شوند مانند اساسنامه شرکت و یا تقاضانامه یک شرکت و …
 • رونوشت معادل اصل شناسنامه و به صورت ویژه کارت ملی کلیه اعضای شرکت
 • سند مالکیتی که نام شرکت در آن درج گردیده و یا اجاره نامه رسمی شرکت که کد رهگیری آدرس کد پستی شرکت را نیز دارد به همراه هولوگرام
 • مهر اختصاصی شرکت

اسنادی که در خصوص گرفتن کد اقتصادی مودیان حقیقی مورد نیاز است شامل :

 • تصویر شناسنامه به همراه تصویر کارت ملی
 • پر کردن فرم درخواست کد اقتصادی
 • ارائه پروانه کسب معتبر (جواز کسب)
 • تصویر پرسنلی رسمی

 

دریافت کد رهگیری کد مالیاتی برای کارتخوان

بنابر اعلام اولیه سازمان امور مالیاتی و بخشنامه های عمومی بانک مرکزی کلیه پذیرندگانی که در شبکه سراسری از شرکت شاپرک سرویس درگاه پرداخت بانکی دریافت می نمایند، بایستی کد رهگیری مالیاتی خود را با مراجعه به سامانه عمومی سازمان امور مالیاتی در خصوص ثبت نام مراحل مورد نیاز را طی نمایند.

کد رهگیری

مراحل دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان

تمامی صاحبان کسب و کار ها و اشخاص حقوقی باید در سایت سازمان امور مالیاتی کشور ثبت نام کنند. در نظر داشته باشید که هر واحد شغلی باید به صورت جداگانه ثبت نام خود را انجام دهد. همچنین کسب و کار هایی که اداره آن ها به صورت شراکتی می باشد، باید اطلاعات تمامی شرکا را ثبت کنند. توجه داشته باشید که هر گونه تغییرات در سیستم کاری از جمله تعطیلی فعالیت، تغییر نام، تغییر شغل، تغییر نشانی، تبدیل از مشارکتی به انفرادی و بر عکس باید نهایتا در مدت زمان دو ماه به سازمان امور مالیاتی اعلام شود.

برای دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان باید یک سری مراحل را به صورت قدم به قدم در سایت سازمان امور مالیاتی کشور انجام دهید. در ادامه این مراحل را به صورت کامل شرح می دهیم:

 1. قبل از هر چیز آدرس اینترنتی سازمان مالیاتی کشور به نشانی tax.gov.ir را در مرور گر خود تایپ کرده و جست و جو را بزنید.
 2. در این مرحله با ورود به صفحه اصلی سامانه مالیات دستگاه کارتخوان وارد شوید.
 3. در این صفحه گزینه های متعددی را مشاهده می کنید که هر کدام ارائه دهنده خدمات متفاوتی به شما می باشد. در میان گزینه‌ های پیش رو گزینه پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک را انتخاب کنید.
 4. در این مرحله صفحه جدیدی برای شما باز می شود. این صفحه شامل توضیحات کامل درباره روش ثبت نام در سامانه مربوط به دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان می باشد. سعی کنید نکات موجود در این بخش را با دقت و حوصله مطالعه کنید.
 5. سپس در انتهای همان صفحه بر روی گزینه ورود به ثبت نام کلیک کنید.

آموزش قدم به قدم دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان

 1. با باز شدن صفحه جدید باید اطلاعات لازم برای ورود به سامانه مالیات را در فرم مورد نظر وارد کنید. در نهایت باید بر روی گزینه ورود به ثبت نام که در پایین این پنجره وجود دارد کلیک کنید.
 2. در این مرحله از دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان، باید برای پیش ثبت نام جدید کلیک کنید تا مراحل بعدی ثبت نام برای شما باز شود. سپس در سمت راست صفحه باید نوع ثبت نام را مشخص نمایید. نوع ثبت نام می تواند انفرادی یا شراکتی باشد.
 3. در ادامه کد پستی اقامتگاه قانونی و همچنین شماره تلفن همراه را در کادر های مربوطه پر کرده و در آخر کار بر روی پیش ثبت نام جدید کلیک نمایید. در این مرحله باید اطلاعات خواسته شده را با دقت وارد نمایید.
 4. اگر تمامی مراحل ثبت نام را به درستی انجام داده باشید، بر روی شماره موبایل شما یک نام کاربری و رمز عبور ارسال می شود. توجه داشته باشید که با دریافت نام کاربری و رمز عبور می توانید از موفقیت آمیز بودن ثبت‌ نام خود مطمئن شوید.
 5. شما می توانید با به کار گیری نام کاربری و رمز عبور نسبت به ورود و ثبت نام اظهار نامه مالیاتی اقدام کنید. بنابراین لازم است تا از این اطلاعات خود به دقت مراقبت کنید.

سامانه ثبت نام کد مالیاتی کارتخوان

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به قانون جدید اداره مالیات، به منظور جلوگیری از پولشویی، مبارزه با فساد و جلوگیری از فرار های مالیاتی باید تمامی صاحبان مشاغلی که از دستگاه های کارتخوان استفاده می کنند برای کسب و کار خود در سازمان امور مالیاتی کشور پرونده مالیاتی تشکیل دهند. بنابراین با داشتن کد مالیاتی کارتخوان می توان میان اطلاعات بانکی کشور و داده های سازمان امور مالیاتی هماهنگی برقرار کرد. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متدوال در مورد دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان

۱- دریافت کد رهگیری مالیاتی برای کارتخوان چگونه است؟

برای دریافت کد رهگیری مالیاتی در خصوص کارت خوان کلیه مودیان می بایست مطابق با قوانین بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی اقدام به ارائه درخواست نمایند.

۲- چه اسنادی در جهت گرفتن کد اقتصادی مودیان حقیقی مورد نیاز است ؟

 • تصویر شناسنامه به همراه تصویر کارت ملی
 • پر کردن فرم درخواست کد اقتصادی
 • ارائه پروانه کسب معتبر (جواز کسب)
 • تصویر پرسنلی رسمی

۳-آیا با کد ملی میتوان استعلام رهگیری کد مالیاتی را انچام داد ؟

بله قابل انجام است که دارای یک سری مراحل است یه شرح زیر :

 • آماده سازی مدارک برای سامانه مالیاتی در وب سایت gov.ir
 • بازبینی کامل مدارک و مستندات و بررسی بخش مستغلات
 • دسته بندی درخواست ها در خصوص صحت سنجی به وسیله متخصصین مالیاتی
 • ایجاد پوشه جدید در قالب یک فایل
 • مشخص نمودن کد اقتصادی برای مودی

 

درخواست مشاوره مالیاتی
چرا تنظیم اظهار نامه مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی بسپاریم؟

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت نیاز به مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید

مشاوره حسابداری
Index